V pondělí jsme zamířili do národního parku Rondane. Na programu byl turistický výlet po stezce norského snílka Peer Gynta.
Cesta vedla nádhernou, typicky norskou krajinou s jezery, horami, vodopády, ale i potůčky, které bylo třeba zdolat. Bez lávky a bez kamenů, po kterých bychom přeskákali. Takže jsme se tak trošku brodili ve vodě.
![]() |
a šupky do vody |
Po cca 6 km jsme přišli k chatě Peera Gynta, která byla bohužel zavřená. Minule s námi šlo celou cestu prasátko majitele restaurace a chata byla otevřená. Dali jsme si tam kávičku a s prasátkem se vrátili zase 6 km k výchozímu bodu výletu. Byl to takový zvířecí dozor.
![]() |
chata Peera Gynta |
Letos už tam prasátko nebylo a chatka byla zavřená. Rozhodli jsme se vrátit jinou, dosud neznámou cestou přes hory. Cesta byla úžasná, zvládli jsme najít i místo, kde stál náš autobus. Taková bojovka to byla. No, asi si budu muset toho Peera Gynta přečíst, když už jsem byla na jeho chatě....
Odpoledne byla možnost vyzkoušet rafting. Jedná se o 16 km dlouhý sjezd na řece Sjoa s patřičným vybavením a profesionálním instruktorem, ale o tom jsme psala samostatně v minulé části.
ˇÚterý patřilo národnímu parku Dovrefjell, navštívili jsme trolí obchod v městečku Dombås – údajně obchůdek s největší nabídkou trolů ve všech možných variantách, od malých trolů na klíče po obry, trolů na tričku, čepici, sklenici.....trol kam se podíváš. Nabídka tam byla obrovská, ale ceny astronomické. Protože jsem o tomto obchůdku věděla ze své poslední návštěvy Norska, s nákupem suvenýrů jsem počkala na menší obchůdky během cesty. A dobře jsem udělala.
Následoval vodopád Slettafossen, trolí stěna – Trollveggen, přejezd Cestou trolů – Trollstigen, kolem vodopádu Stigfossen. Dostali na vyhlídku a k soutěsce s vodopádem Gubdbrandsjuvet.
Cesta trollů je silnice, která se vine jedenácti serpentinami kolem vodopádů. Překonává výškový rozdíl téměř 900 m a patří k nejúchvatnějším horským scenériím nejen v Norsku (výhledy na vodopády Stigfossen a Tverrdalsfossen). Cesta je pojmenována podle trollů – horských skřetů. Ti jsou již po několik staletí hrdiny mnoha lidových pohádek, bájí i přísloví. Jejich povaha je dle hodnověrně vyprávěných příhod prý záludná, zlomyslná a nevypočitatelná. Typický troll má rozcuchané vlasy, dlouhý nos a baculaté bříško. Podle norských pověstí jde o původní obyvatele této severské země, ale i dnešní obyvatelé Norska vědí, že s trolly je stále nutné být zadobře. V jedné se serpentin jsme dojeli autobus, který se tam "zaklínil" a nedalo se jet ani nahoru, ani dolu. Navíc se začala kupit auta v řadě v obou směrech. To bylo něco na náš autobus, plný profesionálních řidičů autobusů...Asi po půl hodině jeden z našich řidičů vystoupil a šel tam sjednat pořádek. Celou situaci vyřešil, vše rozpohyboval a třesoucí se řidič autobusu před námi se rozjel i se svým nákladem. Úsměvné na tom je, že autobus, který ucpal celou Cestu trolů byl z Brna, byla to CK Mundo.
Využili jsme trajekt Linge – Eidsdal a cestou Orlů – Ørnevegen jsme doputovali do fjordu Geiranger a k jezeru Djupvassvatnet. Když jsme si vše prohlédli, ubytovali jsme se v kempu ve Strynu. Ubytovaní jsme byli ve čtyřlůžkových chatkách, jako na pionýrském táboře :-)
No není to Norsko krásné???
Mějte se fajn
Magda