středa 10. května 2023

Island 30.4. - 6.5. 2023 - část 1.

Mezi země, které jsem dlouho chtěla navštívit Island stoprocentně patřil, takže po loňské zimní návštěvě Finska, včetně Rovaniemi, Santa Willage, jízdy na sněžných skútrech, jízdy na psím spřežení a mnoha dalších zážitcích jsme naplánovali i vysněný ostrov. Původní skupina 8 lidí se postupně rozrostla na 22, což sebou postupem času neslo spoustu nabalujících se problémů. Takto velkou skupinu už opravdu nikam vypravovat nebudu. Zájezd jsem nechala připravit "na míru"u CK ABC Tour, se kterou mám velmi dobré zkušenosti mnoho let. Nyní už mají náš zájezd veřejně v nabídce. Ve spolupráci s ABC Tours už chystáme další zájezd, ale to až na konci.

Celá skupina jsme se sešli u Grandu, u stanice Flix busu, se kterým jsme se přepravili do Vídně na letiště. Odlétali jsme ve 21 hodin společností Austrian Airlines přímým letem do Reykjavíku. Odbavení ve Vídni bylo automatické, sami jsme si načetli pasy na terminálech, ty nám vytiskly letenky i lístky na kufry. Kufry jsme si polepily a odnesly k uvedeným přepážkám, tam jsme ruční čtečkou naskenovali nalepené lístky, a kufr odjel neznámo kam... Bezpečnostní kontrola a čekání na oslet. Let byl celkem příjemný, měli jsme dostatek místa na nohy, dokonce jsme dostali teplé jídlo a pití dle výběru několikrát během letu. Doba letu na Island je 4 hodiny 15 minut a časový posun mínus dvě hodiny. Přiletěli jsme tedy 23.20 islandského času (u nás 2.20). Na  letišti jsme čekali hodinu na minivan, protože půjčovna přijela s jiným, kam jsme se bohužel nevešli. Takovou zimu jsem nečekala a vítr mě překvapil. To jsem ale netušila, že pravý vítr teprve přijde.... 

Přesunuli jsme se do hotelu poblíž Reykjavíku, kde jsme strávili dvě noci hotel 201 .      První den jsme začali cestu okolo nejvýznamnějších míst Islandu v blízkosti Reykjaviku, navštívíme národní park Thingvellir (UNESCO), místo styku Euroasijské a Severoamerické litosférické desky , kaskádovitý  zlatý dvojvodopád Gullfoss, geotermální pole Haukadalur, kterému se přezdívá Jestřábí údolí, otec všech gejzírů, legendární Geysir a aktivni Strokkur, kam jsem vyvezla svůj stejnojmenný svetr z islandské vlny. Mimochodem, na Islandu se plete všude, všichni nosí svetry a obchody jsou plné svetrů, prostě platařský ráj. Příjemně unavení jsme se vrátili do hotelu s nachozanými 15 km.

Vlevo severoamerická, vpravo euroasijská litosferická deska


Strokkur


Gullfos

Gullfos

Navštívili jsme také sopečný kráter, ve kterém bylo krásné jezírko.


Druhý den jsme vyrazili do Modré laguny, slavných geotermálních lázní s tyrkysově zbarvenou vodou uprostřed černých lávových polí. Při vstupu jsme dostali čipové hodinky, šli se osprchovat a pak už nás čekalo 2,5 hodiny koupání v 38 stupńové geotermání vodě.   V ceně vstupenky byl jeden drink dle výběru a kaolinová pleťová maska. Drink i masku jsme dostali přímoo ve vodě - v baru. Po 10 minutách se maska smyla vodou a pleť zůstala neuvěřitelně hebounká. V lázních byl také stánek s kosmetikou Bloo Lagoon, kde se tato kosmetika dá zakoupit.

Modrá laguna



Po koupání jsme pokračovali v poznávání poloostrova Reykjanes, bahenní výpary, sirná jezírka, stovky kráterů. Navštívili jsme nejstarší maják na Islandu, krásný útes Reykjanesbar a na závěr dne jsme se vydali na nekonečnou cestu přes sopečný vrchol do ohnivého údolí Reykjadalur. Asi po 6 km jsme narazili na místo, kde se dá koupat v řece v geotermální vodě 37 C. No a pak zase hezky pěšky přes vrcholy zpět k autobusu. Našlapáno hooodně km, ale všichni spokojení.










Po tůře jsme odjeli na ubytování do hotelu Kvika  https://www.hotelkvika.is/

Po dvou dnech jsem zjistia že:

1. každý druhý na Islandu je Čech

2. všude se platí kartou, hotovost se nebere ani na WC

3. všude se plete, všichni nosí svetry z Ístex Léttlopi

4. moje úlovky:


V knize mě hned padl do oka svetr Ice Drops, ale odstíny modrozelené nemají ani Vlněné sestry. Takže úkol na další dny, sehnat příslušné odstíny na svetr :-)


Dnes moje povídání o Islandu ukončím a budu pokračovat zase zítra.

Magda

Žádné komentáře:

Okomentovat