Během naší dovolené jsme chtěli navštívit Dubaj a Abú Dhabí. Když už jsme tak daleko,, tak chceme vidět co nejvíce. Ve čtvrtek jsme tedy vyrazili klimatizovaným autobusem do Dubaje, hlavního města emirátu Dubaj. Cesta autobusem byla příjemná, k dispozici byla zdarma balená voda, jejíž množství nebylo nijak omezeno. Kdo měl žízeň, ten měl možnost se napít. Cesta do Dubaje trvala cca 2 hodiny a první zastávkou bylo největší nákupní centrum Dubaj Mall, kterým jsme procházeli do nejvyšší budovy světa, věže Burj Khalifa.
Dubaj Mall je obrovské nákupní centrum, na rozloze 1 124 000 m2 se nachází 1200 obchodů, 635 drobných prodejců, v Dubaj Mall najdete kina s celkem 200 promítacími plátny, ale také ledové kluziště, obří akvárium (10 milionů litrů vody), kostru dinosaura, tančící fontány. Po příchodu do Dubaj Mall jsme měli volno jen chvilku na toaletu a kolem akvária jsme prošli ke vstupu na věž Burj Khalifa. Prošli jsme bezpečnostními rámy, někteří šli na osobní prohlídku a pak jsme pokračovali k výtahům. Poté nás vystřelili do 124. patra (cesta trvá jednu minutu, kromě toho, že všem zalehly uši, jsme nepoznali, že už jsme vyjeli nahoru). U výtahu nás přivítala slečna a povala nás na vyhlídku.
Obešli jsme celou věž, vystoupali po schodech do dalšího patra, přes suvenýry pokračovali zpět k výtahům a na sraz před vchodem. V suvenýrech měli nádhernou šálu z velbloudí vlny, ale nechtěla jsem utrácet při první příležitosti s tím, že šálu si koupím později (to byla chyba dne).
![]() |
Alenka s naším plynně česky mluvícím průvodcem Ahmedem |
Po návštěvě věže Burj Khalifa jsme odjeli do Dubaj Mariny. Nastoupili jsme na tradiční rybářskou loď Dhow. V tom příšerném vedru to bylo hodně náročné, smažili jsme se za živa - už vím, takto nějak to vypadá v pekle. Zatím jsme se pohybovali v klimatizovaném autobusu, v Dubaj Mall i na Burj Khalifa se také klimatizovalo a teď plná nálož padesáti stupňů. Opět bylo k dispozici plno pitné vody. Vychutnávali jsme si pohledy na luxusní svět a přemýšleli, jestli tu cestu přežijeme...
Po plavbě, která byla pro nás zkouškou přežití v extrémních teplotách, jsme jeli na Palmový ostrov. Palmový ostrov začali budovat v roce 2001 a dokončen byl v roce 2005. V roce 2006 zde byly první vily a v průběhu roku 2009 speciální metro které propojuje ostrov s pevninou a má několik zastávek – finální zastávka je v samotné koruně palmy u hotelu Atlantis. Poseděli jsme v kavárně před hotelem a kochali se výhledy, ozářenými sluncem.
![]() |
hotel Atlantis |
![]() |
typická výstavba Palmového ostrova |
Další zastávka byla u nejluxusnějšího hotelu světa, Burj Al Arab:
Den pomalu končil a my se vrátili k Dubaj Mall. Tady jsme měli dvě hodiny k nákupům. Co jsou pro nás dvě hodiny! Za tu dobu jsme navštívili tančící fontánu, našli parfumerii s doporučovaným parfémem Ajmal Amber Wood a stačili se ztratit a najít zase místo srazu. Nákupy jsme nestihli žádné. V parfumerii Ajmal jsme zjistili, že parfém 30 mL by nás vyšel něco přes 3000,- a také ceny v ostatních obchodech byly hodně nad naše zvyklosti (nebo možnosti?). Chtěla jsem se vrátit k Burj Khalifě pro tu nádhernou šálu, ale už jsme v tom kolosu nenašli cestu, tak snad bude šálka ještě někde jinde (ta šála mě pronásledovala celou dobu). Nakonec jsme si s Alenkou koupily krásně vonící parfém u jednoho z prodejců.
Vůně je limetková s jasmínem, je moc příjemná a svěží. Takže úlovek bychom už měly (i když ne šálu)......
Vraceli jsme se plni zážitků a dojmů z toho "nej".....
Poznali jsme Ahmeda, který studoval češtinu v Káhiře, protože čeština je prostě "bludiště". Zvláště naše předpony...vyjeď, přijeď, odjeď, zajeď, přejeď, nadjeď, předjeď, sjeď, podjeď, odjeď............
dozvěděli jsme se že:
- do důchodu se chodí ve 40. letech
- pracovní týden má 4 dny
- ženy nepracují a pokud pracují, co si vydělají, je jejich kapesné
- cizinci si mohou vydělat co chtějí, ale nikdy se na ně nevztahují výhody sociálního systému. Nemohou žádat žádné dávky ani příspěvky, nemají nárok na zdravotní pojištění ani důchod. Neplatí daně.
- státní občanství SAE může mít pouze občan, který se v SAE narodí emiráťanovi. Sňatkem občanství získat nelze, pouze pro děti, které se ze vztahu narodí.
- měsíční plat policisty je v přepočtu na koruny 500 000,- měsíčně
- policistům nikdo neujede, mají auta Ferrari a Maserati
- za znásilnění, vraždu a drogy je trest smrti
- za špinavé auto je pokuta
- nejbohatší emirát je Abú Dhabí, Dubaj až druhý
...a pokračování zase příště.....
Magda